Charakterystyka gminy

Gmina Zabłudów liczy ponad 9 tysięcy mieszkańców i obejumuje obszar o powierzchni 340 km 2. Położona jest pólnocno - wschodniej części Polski, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy województwa podlaskiego miasta Białegostoku. Położenie takie ma wpływ  na rozwój osadnictwa w miejscowościach graniczących  z tym dużym miastem.

Usługi i produkcja

Zakłady produkcyjne i usługowe w większości zlokalizowane są w zachodniej części gminy, w miejscowościach: Kuriany, Białostoczek, Halickie, Protasy, Zwierki położonych w sąsiedztwie bądź bliskiej odległości od miasta Białegostoku.

W 2018 roku, w Zabłudowie powstała nowa fabryka firmy SaMASZ - światowego lidera w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości maszyn rolniczych oraz komunalnych. Na terenie gminy w ostatnich latach zaczęły powstawać nowe formy działalności gospodarczej, uwzględniające potrzeby rynku. Na terenie gminy - w 2017 roku zarejestrowanych było 570  małych firm usługowych /osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą/.  Powstają również inwestycje na bazie nowoczesnych technologii takie jak biogazownia rolnicza zajmująca się produkcją energii elektrycznej i cieplnej.

Rolnictwo

Gmina Zabłudów – z uwagi na dużą powierzchnię - posiada jedne z lepszych w województwie podlaskim rolnicze przestrzenie produkcyjne.  Produkcja rolna dominuje w południowej i wschodniej części gminy.

Turystyka

Gmina Zabłudów położona jest pośród różnorodnych kompleksów leśnych, pól i łąk.  Swoje piękno zawdzięcza krajobrazom Puszczy Knyszyńskiej oraz rozlewiskom rzeki Narew. 

Przez obszar gminy przebiegają interesujące szlaki turystyczne, które rokrocznie przyciągają niezliczona ilość  wycieczek rowerowych, motocyklowych, konnych oraz autokarowych, które zmierzają szlakami: Skrajem Puszczy Knyszyńskiej, Dolina Narwi i szlak Świątyń Prawosławnych

Szlaki Doliną Narwi i Świątyń Prawosławnych- przebiegają przez wsie: Ciełuszki –Kaniuki – Ryboły i stanowi część Europejskiego Szlaku Bocianiego.  Na jego trasie  można podziwiać zapierające dech widoki rozległej i płaskiej doliny rzeki Narew. Urokliwe wioseczki  położone na trasie budzą zachwyt turystów zmierzających do sąsiadującej z gminą Zabłudów Krainy Otwartych Okiennic, a następnie Puszczy Białowieskiej.


Atuty terenów inwestycyjnych zlokalizowanych na obszarze Gminy Zabłudów.

  • Położenie przy drodze krajowej nr 19 Białystok – Lublin i drodze wojewódzkiej nr 685 Białystok – Hajnówka prowadzącej do Białowieskiego Parku Narodowego - rezerwatu z najlepiej zachowanym lasem nizinnym w Europie.
  • Uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Zabłudowie w niezbędną infrastrukturę techniczną (droga dojazdowa, gaz, prąd, wodociąg, kanalizacja, kanał technologiczny, internet szerokopasmowy).
  • Relatywnie niskie stawki podatku od nieruchomości wynikające z miejsko-wiejskiego charakteru gminy.
  • Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców inwestujących w Gminie Zabłudów.
  • Bliskie sąsiedztwo dużego ośrodka administracyjno – biznesowego jakim jest miasto Białystok.
  • Dostęp do zasobów ludzkich i naturalnych.
  • Atrakcyjnie dla branży rekreacyjnej i turystycznej tereny znajdujące sie  w miejscowościach połozonych w sąsiedztwie rzeki Narew oraz Otulinie Puszczy Knyszyńskiej.
  • Przychylność władz samorządowych.

(JJ)

 

Powrót na początek strony